تبلیغات
کبوتر دولاب - بیماری پاکس (آبله) کبوتر

کبوتر دولاب

این بیماری توسط نوعی ویروس بوجود می آید.این ویروس معمولا از اواخر تابستان و اوایل پاییز فعالیت بیشتری داشته و موجب بروز علائمی در کبوتر ها می گردد.علائم این بیماری بر روی پلک کبوتر بصورت  توده ای چرکی و زرد رنگ پدیدار می گردد.

کبوتر

این بیماری دو نوع علامت دارد: 

۱-علائم پوستی ۲-علائم درونی 

علائم پوستی بصورت لکه های زرد رنگی برروی نوک-چشم و بینی کبوتر قابل مشاهده است.ممکن است این دانه ها به حدی رشد کنند که باعث مرگ کبوتر گردند. 

کبوتر

علائم درونی بصورت زائده ها و دانه هایی در دهان و درون بینی کبوتر پدیدار می شود. 

برای پیشگیری از این بیماری می توان کبوتر را واکسینه نمود. 

برای درمان به محض مشاهده علائم ۱سی سی پودر اکسی تتراساکلین را در ۱ لیتر آب حل کرده و بمدت ۳ روز در اختیار کبوتران قرار می دهید.البته نباید بگذارید که خیلی دیر شود و بیماری پیشرفت نماید.روش فوق تنها باعث می گردد که باکتریها کمتر بتوانند در بدن کبوتر فعالیت کنند زیرا سیستم ایمنی بدن کبوتر توسط ویروس تضعیف گردیده است.در خلال ۳ روزی که پودر تتراسایکلین را به پرنده ها می خورانید ویوله دو ژانسین را از داروخانه انسانی تهیه کرده و  گوش پاک کن را به این ماده آغشته کرده و روزی یکبار تمام زخمها و دهان کبوتر را با آن شستشو دهید. 

این بیماری را نباید با تریکوموناس اشتباه گرفت.در بیماری تریکوموناس دانه های زرد رنگی در گلو و دهان کبوتر پدید می آید که درمان آن توسط مترونیدازول انجام می گیرد


طبقه بندی: بیماری های کبوتران(نیوکاسل-سفیدک-آبله-وغیره.....)، 
برچسب ها:آبله، بیماری،  
[ چهارشنبه 28 تیر 1391 ] [ 06:35 ب.ظ ] [ هادی ] نظرات      قالب ساز آنلاین